WEBINAR: JAK BYĆ SOBĄ BĘDĄC MAMĄ?
Być może próbowałaś już przeróżnych sposobów na to, jak stać się lepszą mamą i jak czerpać z macierzyństwa więcej radości i spełnienia?
Może czujesz presję ze strony społeczeństwa, rodziców, teściów, partnera, czy nawet koleżanek, aby wszechstronnie dbać o dzieci i ich rozwój?
Może czujesz presję także w sobie, by nie tylko dbać o dzieci, ale pamiętać również o sobie, więc starasz się więc z całych sił być łagodna i spokojna oraz dbać o swoją karierę, życie towarzyskie?
Zakładam, że nie zawsze ci się to udaje i być może wtedy:
- Masz poczucie winy, że znów sobie nie poradziłaś, mimo starań;
- Zastanawiasz się, co robisz nie tak, kiedy twoje dzieci mają ataki histerii w sklepie, albo w parku;
- Wyrzuty sumienia nie dają ci spokoju, kiedy nie wytrzymasz i krzykniesz ze złości lub bezsilności;
- Zalewa cię bezradność i bezsilność, kiedy głowisz się jak wesprzeć swoje dziecko, a ono i tak przeżywa dalej swoje trudności?
Próbowałaś już wszystkiego, by zmieścić się w definicję Dobrej Mamy, a i tak raz na jakiś czas wypadasz poza te ramy?
Chcę ci dziś powiedzieć prawdę. Wcale nie musisz taka być. Dobra mama to wcale nie ta, którą opisałam powyżej. To tylko kulturowy mit stworzony w dużej mierze przez nas samych…
Ja też na początku mojego rodzicielstwa uważałam, że dobra mama powinna to czy tamto. Dziś wiem już, że nie ma takich ram, w które można włożyć każdą matkę. Bo każda z nas jest inna, każda ma inną historię, inne są też nasze dzieci, więc i inne doświadczenia. A próby włożenia się w jakieś ramy po to, by naszym dzieciom było lepiej, to totalna pomyłka. Ponieważ jest wręcz odwrotnie! I twoje dzieci niewiele zyskują na tym, że starasz się być inna, niż jesteś.
Zajęło mi kilka lat wyjście ze schematów narzucania samej sobie ram, jaką mamą powinnam być. Dziś wiem, że najlepsze co mogę zrobić dla siebie i moich dzieci to być sobą będąc mamą. Teraz chętnie podzielę się z Tobą moimi wnioskami.
DZIĘKI TEMU WEBINAROWI DOWIESZ SIĘ:
- co to znaczy być sobą będąc mamą i od czego zacząć?
- dlaczego próby bycia inną niż jesteś nie służą tobie i twoim dzieciom (np. powstrzymywanie przy dzieciach krzyku lub płaczu)?
- jak skupienie na emocjach i rozwoju dzieci może sprawić, że nie dajesz dzieciom tego, czego one naprawdę w głębi potrzebują?
- jak możesz być mniej zmęczona i rozdrażniona w codziennym życiu z dziećmi?
Z CZEGO SKŁADA SIĘ WEBINAR?
- 70-minutowe nagranie
- Prezentacja z webinaru
PROWADZĄCA: AGNIESZKA KOLUCH
Trenerka organizacji Familylab
Na początku mojej drogi szukałam przepisu na udane rodzicielstwo. Myślałam, że będę dobrą mamą, jeśli znajdę sposoby na to, by zmniejszyć ilość dramatów w naszej rodzinie. Albo kiedy będę potrafiła zapewniać dzieciom spokój i szczęście. Potem zrozumiałam, że udane rodzicielstwo w dużo mniejszym stopniu zależy od tego, jak radzę sobie z dziećmi, a w dużo większym – jak radzę sobie ze sobą. Ale to nadal nie było sedno moich poszukiwań. Ponieważ próbując dobrze sobie radzić ze sobą – nadal próbowałam wkładać siebie w jakieś ramy. Nadal to ja się do czegoś wpasowywałam.
I w końcu odkryłam miejsce, które daje mi prawdziwą lekkość i spełnienie – nie tylko w rodzicielstwie, ale w ogóle w życiu. Szukałam tego w książkach, webinarach, mądrościach przekazywanych przez autorytety. I poniekąd to właśnie te mądrości mnie tam przywiodły, choć tak naprawdę miałam to rozwiązanie zawsze pod ręką
To miejsce to moja autentyczność.
Dziś nie staram się być:
– mamą, która opiekuje emocje dzieci;
– mamą, która w jakiś określony, wymyślony przez kogoś sposób opiekuje sama siebie.
Dziś wiem, że najważniejsze jest po prostu abym była taka, jaka jestem. I abym przyjmowała siebie taką, godziła się na siebie taką. Czasami łagodną, życzliwą i opiekuńczą. A czasem szorstką i nieprzyjemną. Niekiedy krzyczącą. Jeszcze kiedy indziej szaloną i niezrównoważoną. To wszystko to przecież ja.
Od 8 lat wspieram rodziców na ścieżce odkrywania tego, kim są i stawiania się takimi rodzicami, jakimi chcą być:
• Jako praktyk IFS (System Wewnętrznej Rodziny, SWR) pomagam w osiągnięciu równowagi, pełni i spokoju wewnętrznego.
• Jako trener Familylab wspieram dorosłych w obejmowaniu przywódczej, a jednocześnie empatycznej postawy w relacjach z dziećmi.
• Wszystko co robię zanurzone jest także w nurcie Porozumienia bez Przemocy (NVC).
Prowadzę warsztaty, szkolenia, seminaria inspirujące, konsultacje rodzicielskie oraz indywidualne sesje terapii IFS.